Uddeholm Elmax 4,56mm(Super Clean Toz Metalurjik Çelik Lama)
Uddeholm Elmax 4,56mm(Super Clean Toz Metalurjik Çelik Lama)

Uddeholm Elmax 4,56mm(Super Clean Toz Metalurjik Çelik Lama) (ESC.440.025)

TEMİZ, DAHA TEMİZ, SUPERCLEAN

Uddeholm olarak teknoloji harikası son model çelik üretim tesislerimizde üretim yapmaktayız. Bunun yanı sıra dünyanın en modern üçüncü nesil toz metalurjik çelik üretim tesislerinden birine sahibiz. Bu teknolojiye SuperClean adını veriyoruz. SuperClean teknolojisi bıçak üreticileri için, daha keskin ve kırılmaya karşı dayanıklı bıçaklar ve mükemmel işleme-taşlama anlamına gelmektedir.

 

AŞINMAZ, ATMAZ, EZİLMEZ

 

AŞINMA DİRENCİ

Takım çeliklerinde yüksek karbür yoğunluğu aşınma dayanımı sağlar. Toz metalurjik çelikler ise geleneksel çeliklerde bulunan krom karbürlere kıyasla çok daha sert olan vanadyum karbürler içerir.

 

AĞIZ ATMA DAYANIMI

Ağız atma dayanımı, temiz ve homojen dağılmış bir mikro yapı ile sağlanır. Toz Metalurjik çelikte bulunan karbürler geleneksel çeliklerdeki karbürlere göre daha küçük ve küresel oldukları için mikro yapıda zayıf nokta içermez.

 

KESME AÇISI

Yüksek sertliğe sahip bir toz metalurjik çelik, herhangi bir ağız dönmesi riski olmaksızın küçük, dolayısıyla daha keskin bir kenar açısına göre taşlanabilir. Bu durum özellikle şef bıçakları için vazgeçilmez bir özelliktir

 

HER ALANDA EN İYİSİ

 

Uddeholm Elmax, yüksek korozyon ve ağız atma direnci ile 60 HRc üzeri sertliğe çıkabilme özelliklerinin mükemmel bir şekilde dengelendiği toz metalurjik takım çeliğidir. SuperClean üretim teknolojisi ile birleştirilmiş ince boyutlu toz ve karbürler sorunsuz taşlama ve parlatma garantisi veriyor. Üretim yöntemimiz ve kullandığımız tozlarımızın özellikleri, süper ince kesme ağzının yanı sıra 62 HRc'de bile taşlanabilme özelliği sağlar. Bu son taşlamanın ısıl işlem sonrasında yapılabileceği ve yüzey dekarbürizasyonu ve çarpılma gibi ısıl işlem kaynaklı risklerin ortadan kaldırıldığı anlamına gelmektedir. Bu aynı zamanda maksimum tokluk ve minimum ağız atma riski demektir. Laboratuvar tokluk testleri, Elmax'ın maksimum sertlikte bile farklı sertlikteki diğer paslanmaz toz metal bıçaklardan daha iyi performans sergilediğini göstermiştir.

 Teknik Bilgiler

    Marka: Uddeholm, Elmax(Super Clean)

    Ülke:    İsveç

    Çelik Sınıfı: Toz Metalurjik Paslanmaz Çelik

    Kalınlık: 4,56mm

    Çelik Ebadı: Lütfen seçiniz

  

Çalışma Detayları

 

     Şekillendirme, İşleme Yöntemleri : Aşındırma(bant zımpara, spiral, eğe vb.), lazer, cnc vb. makineler ile şekillendirmeye uygundur.

     Maksimum Sertlik: 62 Hrc.

     Bıçak İçin İdeal Sertlik: 50-62 Hrc.

     Isıl İşlem Değerleri: 1050-1100 derece. 

     Isıl İşlem Süresi: 30dk

     Soğutma: Basınçlı hava ile.

     Meneviş Değerleri: 180-250 derece. Hedeflenen sertliğe ve parça boyuna göre değişir.

     Meneviş Süresi: 2x1 saat, parça boyuna ve hedeflenen sertliğe göre değişir.

+Başarılı ısıl işlem için dalgalanmayan sabit ısı kaynağı ve oksijensiz ortam şarttır. Başarılı ısıl işlem için vakumlu fırın yada elektrikli fırında paslanmaz zarf ile yapmak mümkündür.

+Dünyada en çok kullanılan toz metalurjik çeliklerden.

+Amerikan Özel Kuvvetleri 'nin tercihi, resmi hayatı idame bıçaklarında kullanılan çelik.

+Çok yüksek keskinlik kapasitesi.

+Çok yüksek tokluk ve aşınma dayanımına sahiptir, çok uzun süre keskinliğini korur.

+Paslanmaz

 

Performans

 

  • Aşınma Dayanımı:     9,5/10
  • Krozyon Dayanımı:    10/10
  • Keskinlik Kapasitesi:  9,8/10
  • Namlu Dayanımı:       9,9/10